Ukraina
Better Academy włączyła się w organizowanie pomocy dla Ukrainek i Ukraińców spontanicznie, w odruchu solidarności i z potrzeby działania. To był etap – i motyw – humanitarny niesienia pomocy, o którym ostatnio mówiła zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, pani Hanna Machińska.
Od samego początku było jednak jasne, że nie jesteśmy i nie mamy ambicji stać się organizacją humanitarną.
Po z górą dwóch tygodniach od wybuchu wojny i początku napływu do Polski ogromnych rzesz uchodźców widać, że jako społeczeństwo, ze wstydliwymi ale jednak nielicznymi wyjątkami, zdajemy egzamin w momencie próby.
Instytucje państwa polskiego – no cóż, tutaj póki co mamy do czynienia z „wyspami” kompetencji i wizji – zarówno na szczeblu samorządowym (dumą napełnia mnie postawa władz mojego rodzinnego Przemyśla, bez względu na moje sympatie czy antypatie polityczne), jak i centralnym. Zwykle jest jednak tak, że biurokracje potrzebują czasu aby zacząć działać, bo są skrępowane procedurami, przepisami.
Better Academy nie zna tych ograniczeń. Znamy też swoje mocne strony i wiemy gdzie możemy pomóc już nie tylko doraźnie, ale długofalowo.
Postawiliśmy na dwa równoległe priorytety: po pierwsze, minimalizowanie efektów traumatycznych doświadczeń związanych z ucieczką ze strefy działań wojennych; po drugie, adaptacja kulturowa dorosłych i dzieci.
Zamierzamy to osiągnąć z wykorzystaniem narzędzi edukacyjnych, bo tutaj nasza ekspertyza jest największa.
Po pierwsze, będziemy organizować zajęcia z języka angielskiego na wszystkich poziomach zaawansowania, z wykorzystaniem naszej biblioteki gier i innych pomocy naukowych.
Ale z ważnym zastrzeżeniem – chcemy też uwzględnić różnice kulturowe, tak by pomóc ukraińskim dzieciom odnaleźć się w polskiej szkole. Z poszanowaniem ich odrębności, ale też realiów funkcjonowania w otoczeniu rówieśników, którzy nie będą początkowo „odbierać na tych samych falach”.
Po drugie, będziemy uczyć programowania, z językiem polskim jako wykładowym. Dotąd uczyliśmy po angielsku, zatem zaadaptujemy nasze doświadczenia. Wykorzystamy roboty (Photon, Ozobot) i płytki Microbit. W ten sposób połączymy naukę praktyczną języka polskiego z rozwijaniem zainteresowań przedmiotami ścisłymi.
Po trzecie, aby wspomóc rodziców w szybszej adaptacji na polskim rynku, otworzymy kursy konwersacyjne w języku polskim. Przyjeżdża do nas wielu specjalistów, ale bariera językowa bywa zbyt duża. Postaramy się ją zmniejszyć.
Wszystkie te programy przygotujemy we współpracy z psychologami i specjalistami ds. komunikacji międzykulturowej.
I sprawa być może najważniejsza: Better Academy nie będzie na tych programach zarabiać.
-
miejsce
Warszawa, Mokotów
ul. Bukowińska 21/25, 02-703 Warszawa
503 302 245
W związku z sytuacją rodzin uciekających przed wojną, nasza szkoła Better Academy podjęła decyzję wsparcia, organizując zbiórki rzeczy potrzebnych dla mam z dziećmi:
– Produkty medyczne –
– Bandaże, tabletki przeciwbólowe
– Kremy na odparzenia dla
najmłodszych
– Plastry duże
– Maści rozgrzewające i
przeciwbólowe
– Gazy, Octenisept
– sól fizjologiczna
– Paracetamol dla dzieci w płynie
i dla dorosłych w tabletkach
– Chusteczki mokre,
najlepiej małe opakowania
– Chusteczki higieniczne
– Pieluszki tetrowe
– Smoczki
– Bidony
– Butelki
– Mleko modyfikowane
– Jedzenie w słoiczkach dla dzieci
– Kaszki
– Soczki
– Tubki z musem owocowym
– Apteczki medyczne
– Kredki
– Zeszyty